اشتراک گذاری جدید ترین یافته ها در روانشناسی تربیتی

دانلود نسخه اصلی نرم افزار جی 5 لایتنر برای اندروید به صورت رایگان

یكی از روش‌های مؤثر یادگیری مطالب ،استفاده از جعبه لایتنر است.
در اینجا نحوه كار با این جعبه را توضیح می دهیم و امیدواریم شما با استفاده از این ابزار ساده و سودمند ، بر یادگیری خود بیافزایید و در زمان محدودتر با كیفیت بهتر مطالب بیشتری را به خاطر بسپارید.
این وسیله توسط محقق اتریشی ” سباستین لایتنر” طراحی شده و مطالب را از حافظه كوتاه مدت شما به حافظه بلند مدت منتقل می نماید. یادگیری به كمك این روش شما را از تكرار مطالب بی نیاز می سازد. همین امر یادگیری را شیرین و جذاب می كند.
بنا به روال گذشته مباحث علمی و زیر ساختی مقالات را با رنگ متفاوت می نویسم تا خوانندگان گرامی برای جلوگیری از اتلاف وقت از آن بگذرند. لیكن دانستن آن برای معلمان ، مشاوران ، برنامه ریزان آموزشی و درسی و كلیه كسانی كه به مباحث روان شناختی و تربیتی علاقه مند خالی از لطف نیست.

اساس علمی:
این وسیله بر اساس تجارب روان شناسی و تربیتی زیر طراحی شده است:
1. اگر انسان یك مطلب یا مفهوم را به خوبی فرا بگیرد بعد از یك روز تا یك هفته تقریباً 45% آن را فراموش می كند و بعد از یك ماه 80% آن فراموش می شود. به این ترتیب فقط 20% مطلب وارد حافظه درازمدت می شود. جعبه لایتنر برنامه را به گونه ای تنظیم می كند تا با بیشترین تكرار در قسمت خطرناك منحنی فراموشی ، مطالب به حافظه دراز مدت هدایت شود.
2. قانون یادگیری اسكینر: بر اساس این قانون هرگاه بعد از هر عملی پاداش دریافت شود، انجام آن عمل تشدید خواهد شد. امتیاز بیشتر، پاداش موفقیت در بازی است. این امتیاز شما را علاقمند می كند تا كماكان، با شدت بیشتری به بازی ادامه دهید.
این خاصیت در جعبه یادگیری لایتنر استفاده شده است، یعنی فرد تنها زمانی به قسمت بعدی می رود كه مطلب را آموخته باشد، این عمل درست مانند امتیاز دادن، فرد را به ادامه فرایند یادگیری تشویق می كند.
مزایای این وسیله:
1. از تكرارهای غیر ضروری جلوگیری می كند: شما برای آنكه مطلبی را از حافظه كوتاه مدت به بلند مدت منتقل كنید نیازمند تكرارهای مكرر هستید. وقتی صفحه ای را برای چندمین بار مطالعه می كنید، مجبورید مطالبی را نیز كه قبلا آموخته‌اید مجددا مرور كنید. در صورتی كه دیگر لزومی به تكرار نیست و تكرار بی جهت آنها باعث اتلاف وقت و انرژی، بی حوصلگی و در نتیجه دل زدگی شما می شود. اما جعبه لایتنر فقط مطالب چموش و رام نشدنی را شكار كرده و ما را وادار به تكرار آنها می كند.
2. اگر شما روند یادگیری را برای مدتی رها سازید، هیچ اختلالی در كار یادگیری ایجاد نمی شود جز آنكه مجبور می شوید كارت‌ها را بار دیگر مرور كنید. البته توصیه ما این است كه كار را به طور منظم ادامه دهید.
3. با گرفتن امتیاز و مشاهده پیوسته موفقیت ، یادگیری برای شما از عملی خسته كننده به یك بازی لذت بخش و دلنشین تبدیل می شود.

چگونه از جعبه لایتنر استفاده كنیم:

جعبه لایتنر یك قوطی در باز است كه از پنج قسمت تشكیل می شود.

1

2

4

8

15

عرض قسمت‌های مختلف به ترتیب 15,8,4,2,1 واحد است. این جعبه را می توانید خودتان با مقوا، جعبه یا قوطی‌های پودر لباسشویی ، كفش و… درست كنید، یا اینكه از بازار تهیه نمایید.
این روش را می توانید برای یادگیری لغات زبان انگلیسی و فارسی و یا هر فرمول یا مطالب درسی فراری كه می خواهید به خاطر بسپارید به كار گیرید.
هر موضوع یادگرفتنی را روی یك برگ كاغذ (فیش) بنویسید. دقت كنید كه روی هر فیش تنها یك موضوع یادگرفتنی نوشته شود. یعنی لغت را در یك روی كاغذ و جواب آن را در روی دیگر برگه می نویسید.

مراحل كار:
1. روز اول: تعدادی از برگه‌ها را تكمیل می كنید و پس از اینكه هر دوروی برگه را یكی دو بار مرور كردید، برگه‌ها را در خانه اول جعبه قرار دهید. می توانید هر روز، ده پانزده یا تعداد بیشتری برگه آماده نمایید . شاید در بعضی روزها هم برگه ای تهیه نكنید.
2. روز دوم: ابتدا برگه‌هایی را كه دیروز تهیه كرده بودید از خانه اول بردارید . سؤالات را از روی برگه بخوانید و سعی كنید جواب‌ها را به خاطر بیاورید. آنهایی را كه بلد نبودید، مجدداً در خانه اول قرار دهید و آنهایی را كه بلد بودید، به خانه دوم منتقل كنید. پشت این برگه‌های خانه دوم یك كاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید.
در پایان، برگه‌هایی را كه در روز دوم برای اولین بار تهیه كرده‌اید در خانه اول قرار دهید.
3. روز سوم: به برگه‌های خانه دوم دست نمی زنید زیرا خانه دوم هنوز تكمیل نشده است و ظرفیت دو گروه برگه را دارد. پس باز هم از برگه‌های خانه اول شروع می كنید و برگه‌هایی را كه جواب سؤالاتشان را بلد هستید به خانه دوم منتقل می نمایید و در پشت كاغذ رنگی قرار می دهید تا این برگه‌ها با برگه‌های روز گذشته مخلوط نشود. برگه‌هایی كه پاسخشان را بلد نیستید به همراه برگه‌های جدیدی كه امروز تهیه كرده‌اید در خانه اول قرار دهید.
4. روز چهارم:
الف. ابتدا از خانه دوم شروع كنید، زیرا خانه دوم ظرفیت دو گروه برگه را دارد و ظرفیت آن روز قبل تكمیل شده است. ولی فقط برگه‌های ردیف جلوتر را بر می دارید . (  یعنی برگه‌هایی كه جلو كاغذ رنگی قرار دارند) سؤالات روی این برگه‌ها را مطالعه می كنید و اگر جواب درست دادید برگه‌ها را در داخل خانه سوم و در ابتدای آن قرار می دهید و پشت این برگه‌ها یك كاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا فاصله گذاری مشخص شود. ضمناً برگه‌های باقی مانده در خانه دوم را جلوتر می برید و كاغذ رنگی را در پشت این برگه‌ها می گذارید.
ب. سپس به خانه اول برگردید و برگه‌های آن را بردارید و آنهایی را كه بلد هستید در خانه دوم و پشت كاغذ رنگی قرار دهید.
ج. برگه‌هایی كه پاسخ آنها را بلد نیستید و همچنین برگه‌های جدیدی را كه تهیه كرده‌اید در خانه اول می گذارید.
5 . خانه سوم برای چهار گروه برگه در نظر گرفته شده و باید چهار روز صبر كنید تا این قسمت تكمیل شود . البته هر روز پس از ورود برگه‌ها از خانه دوم به خانه سوم پشت این برگه‌ها یك كاغذ رنگی می گذارید تا قسمت سوم هم به تدریج و پس از چهار روز تكمیل شود.
6. خانه چهارم جای هشت گروه برگه را دارد و هشت روز پس از ورود اولین برگه‌ها پر خواهد شد. خانه پنجم جای پانزده گروه برگه را دارد و شانزده روز پس از ورود اولین برگه‌ها، این قسمت تكمیل می شود. یعنی اگر شما در كارتان وقفه ای نیاندازید سی روز طول خواهد كشید تا هر پنج قسمت جعبه لایتنر تكمیل شود. توجه دارید كه بین هر دو گروه برگه یك كاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا برگه‌های مربوط به روزهای مختلف با یكدیگر مخلوط نشوند . از روز سی و یكم به تدریج برگه‌ها از داخل جعبه خارج می شوند و شما می توانید این برگه‌ها را بایگانی نمایید. زیرا پس از پنج بار تكرار موفقیت آمیز هر برگه در زمان‌های متفاوت، می توانید مطمئن باشید كه آن موضوع را برای همیشه فرا گرفته‌اید و هیچگاه آن را فراموش نخواهید كرد.
به این ترتیب شما با روشی كه شبیه بازی انفرادی است، در اوقات فراغت می توانید با كم‌ترین میزان اتلاف وقت آنچه را كه یادگیری اش برایتان مشكل تر است بیشتر تكرار كنید و زودتر و برای همیشه به خاطر بسپارید و آنچه را كه زودتر یاد می گیرید فقط با پنج بار تكرار برای همیشه فرا بگیرید.

نكته مهم: در هر مرحله كه به سؤال یك برگه نتوانستید جواب دهید باید آن را به اولین خانه برگردانید.

لینک دانلود جعبه لایتنر موبایل – جی 5 به صورت رایگان

 

 

۳۴ نظر

 1. سلام

  این نرم افزار هودش بصورت روزانه مشخص میکنه که برگه های کدوم خونه بایدمطالعه بشه یاخیر؟

  • بله

 2. دیدگاه

 3. سلام.خداقوت.چرا لینک دانلود بسته هست و عمل نمیکنه

  • سلام
   بنا به درخواست سازنده نرم افزار

 4. من لایتنر میخام استفاده کنم ولی نه برای لغت. برای حفظ مطالب دیگه. چه برنامه ای مناسبه بنظرتون؟ ممنون

  • سلام بر شما. برنامه جی پنج برای مطالب دیگر هم مفید هست ام برنامه ای که پیشنهاد می کنم ankidroidهست که بسیار عالی هست

 5. سلام ببخشید میشه لطف کنید بگین چه جوری این نرم افزار جی5 رو تعیین کنیم و اگه دانلود میشه کجا دانلود کنیم وقیمتش چنده؟

  • سلام
   این نرم افزار رو میتونید از اپ استور بازار دانلود نمایید. قیمتش هم حدود 3 تومن هست.
   البته شما میتونید نرم افزار های رایگان دیگه ای مثل Ankidroid و یا toefl+litner رو هم از همین اپ استور دانلود نمایید. توصیه بنده نرمافزار Ankidroid هست. موفق باشید

 6. سلام
  ممنون از برنامه مفیدتون

  ولی میشه لطفا یه توضیح کوچکی درباره چگونگی کار با این نرم افزار و بدین ؟ من لایتنر جعبه ای دارم و سالهاست که باهاش کار می کنم ولی ورژن اندرویدی لایتنر و درست متوجه نشدم !

  تو هر خونه چند بخش هست برای مرور باید از بخش اول شروع کرد یا دوم ؟ اگر مبنا روزی بیست لغت باشه برنامه دقیقا چجوری کار می کنه و …
  باز هم
  متشکرم

 7. سلام
  ایا برنامه دیتابیسی داره که از مبتدی تا پیشرفته بتونیم به صورت رایگان در نرم افزار اپلود کنیم ؟

  • بله

 8. با سلام من این برنامه را دانلود کردم ولی باز نمیشه ایا نیاز به برنامه خاصی داره ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی به این برنامه نیاز دارم.
  با تشکر

  • سلام. حتما گوسیتون نرم افزار خاصی رو لازم داره و یا اینکه باید نرم افزار رو پس از نصب آپدیت کنید

  • توضیح دادین اما نگفتین چطوری این نرم افزار جی 5وبخریم وازکجا

   • سلام. این نرم اقفزار از همون صفحه توضیحات قابل دانلود هست. ضمن اینکه در سایت کافه بازار هم موجود هست. البته در سایت بنده رایگان اما در سایت کافه بازار پولی هست.

 9. این دیگه نیازی به ارتقابه نسخه اصلی نداره؟

 10. سلام براي استفاده از لايتنر جي5 يادتون باشه كه تا كل خانه هاي يك بخش كامل نشده لغات آن بخش را مرور نكنيد. وگرنه بعد از 5 روز لغت از جعبه خارج مي شود و از تابع نمايي استفاده نمي كند.

 11. سلام گوشی من گلکسی نوت 8 هست ولی اصلا روی گوشیم باز نمیکنه

  • سلام یه نرم افزار بهتر و رایگان هم هست بهتر از اون جی 5 به اسم لغات تافل و لایتنر که توی بازار هم قابل دریافته. میتونید از اون استفاده کنید. من خودم استفاده می کنم. بسیار مفید هست. هم لغات تافل رو به صورت درس به درس داره و هم قابلیت افزودن لغات موجود به لایتنر و همچنین افزودن لغات جدید خارج از نرم افزار به لایتنر. در کل کامل ترین چیزی که تا بحال بدون باگ موجود هست همینه

   • سلام میش لطفا آدرس دقیق دانلود این نرم افزارتافل رو بمن بگید چون من از بازار دانلود کردم ولی تعداد کارتهای دوره ای محدوده وقابلیت ااضافه کردن کارت نداره ولی این تافل کاملترینی بوده که دیدیم ممنون میشم کمکم کنید چون واقعا نیاز دارم سپاسگذارم

    • سلام . از سایت کافه بازار یا نرم افزار اندرویدی بازار هم میتوانید دانلود نمایید. اسم دقیق نرم افزار هم لغات تافل + لایتنر هست.

     • بله من هم ازبازار دانلود کردم ولی این قابلیت هایی که شمافرمودین رو نداره فقط مرورلغاته البته این برنامه پرداخت درون شبکه ای هم داره شما پرداخت کردیدکه میتونید استفاده کنید؟

     • قابلیت خاصی نیست و فقطمرورهوشمندلغات مدنظرهست.
      بنده کل نرمافزار رو خریدم اما دیگراستفاده نمی کنم و بجای اون از نرمافزار essential words + toefle استفاده می کنم که هم لغات پیشفرش تافل رو داره و هم لایتنر هوشمند و قابلیت افزودن لغات. این نرم افزار هم از سایت بازار قابل دانلود هست.

 12. ممنون

 13. سلام در قسمت لینک دانلود چیزی دانلود نشد

  • سلام
   لینک کاملا درسته و بعد از باز کردن صفحه دانلود روی دریافت فایل کلیک کنید و سپس بعد از ساخته شدن لینک دانلود اونو دریافت کنید . موفق باشید

   • بسیار عالی واقعا ممنونم از توضیحاتتون

 14. عالی بود….ممنونم
  خدا خیرتون بده

 15. بسيار متشكرم
  چه راهكاري براي استفاده بيشتر از روش لايتنر براي يادگيري در مراكز آموزشي پيشنهاد مي‌فرماييد.

  • برای استفاده از این روش، می توان از آموزش اصول این روش به افراد شروع کرد و سپس با استفاده از ابزار های موجود در این زمینه ، بهره کامل رو برو. برای اطلاعات بیشتر می تونین به بخش نقد جعبه لایتنر مراجعه کنید

 16. دستتون درد نکنه انشاا.. در تمامی مراحل زندگی موفق باشین . خسته نباشید بسیار عالی بود

  • سلام دوست عزیز من هر چی گشتم نفهمیدم از کجا دانلود کنم راهنمایی کنین ممنون موفق باشید

   • سلام. با استفاده از نرمافزار اندروید بازار و یا سایت کافه بازار اندروید!!

Trackbacks/Pingbacks

 1. دانلود رایگان نرم افزار اندروید آموزشی – فارس نتورک - […] دانلود نسخه اصلی نرم افزار جی ۵ لایتنر برای اندروید به &#… […]
 2. دانلود رایگان نرم افزار جدول اندروید – فارس نتورک - […] دانلود نسخه اصلی نرم افزار جی ۵ لایتنر برای اندروید به &#… […]
 3. جی 5 موبایل – آموزش سایت سازی - […] دانلود نسخه اصلی نرم افزار جی ۵ لایتنر برای اندروید به ص… […]
 4. دانلود نرم افزار جعبه لایتنر - […] دانلود نسخه اندروید_۲ […]

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یازده =